LEGO třídička – díl dvaapůltý, LEGO třídička kulatých dílů

Mohlo by se zdát, že tenhle projekt skončil tam, kde spousta projektů končí, ale není tomu tak. Jenom mi to prostě trochu trvá.

Doteď jsem se bavil výpočty neuronových sítí, focením dílků na pásu, mechanismy pro sešťouchávání kostek z toho pásu do krabiček a podobnými složitostmi. O tom si můžete počíst v předchozích dílech.

Dneska ukročím od složitějších věcí trochu stranou k něčemu mnohem jednoduššímu.

Ze seznamu námětů z minula jsem vyzkoušel skoro vše (vyjma té pitomosti s vyhodnocováním přímo na NXT kostce). Ovšem největší problémy dělal…

 

Pás

Pás byl problém. Ten klasický od LEGO je na tohle vysloveně špatný – krom toho, že má výraznou, a tedy matoucí strukturu, tak se na něm kostky zasekávají. Hodně. Zkoušel jsem ledacos – rozřízlé duše z kol, duši z motorky – všechno se nakonec ukázalo jako nevhodné. Nakonec jsem skončil u zdravotnických škrtidel. (Pravda, když jsem chtěl během týdne páté, koukali na mě v té lékárně už trochu divně a podezíravě). Každopádně coby pás se to osvědčilo.

Ale ani nový pás ale nevyřešil jeden z problémů – kulaté díly se kutálí a padají všude okolo. I do krabiček s roztříděnými dílky, kam rozhodně nepatří. Doufal jsem, že na delším pásu by se mohly dílky uklidnit a přestat se kutálet, ale nestalo se. Všude kolem třídičky byly popadané piny, bushe, krátké osy…

Nakonec mi ale došlo, že i (ne)padání z pásu je svým způsobem třídění. A že úplně postačí prohnat nejprve dílky po šikmém pásu. Co je kulaté, skutálí se. Takže jsem postavil něco, co se dá nazvat „předtřídičkou“ – než dám kostky do opravdové třídičky, nejdřív vyřadím ty problémové. Vypadá to asi takhle:

Předtřídění je potřeba udělat několikrát – zejména halfbushe rády padají naplacato (zejména když se po nich chce, aby se kutálely). Ale výsledek je velmi uspokojivý. Takhle to dopadne po prvním průchodu:

a takhle po druhém:

To už je v naprosté většině jen směs několika málo typů dílů. A to se snadno dotřídí ručně.

Pro přiměřeně čistou směs  nekulatých dílů jsou potřeba alespoň 3 průjezdy. Výsledkem je směs, která se už dá dát do „opravdové“ třídičky. Ale o tom zase příště, hned, jak se dostanu k tomu to napsat.

No a na závěr samozřejmě nezbytné video.

 

1 thought on “LEGO třídička – díl dvaapůltý, LEGO třídička kulatých dílů”

Comments are closed.